Så injicerar och förvarar du din penna

Du får en grundlig genomgång av sjuksköterskan innan du använder din första spruta. Den här sidan är ett komplement du kan gå tillbaka till senare, när frågan dyker upp igen.

Ghassan DarwicheMedicinskt granskad av Ghassan Darwiche, Chefsläkare, 21 september 2026

En kvinna i blå skjorta står i sitt kök med frukt och grönsaker på bänken

Så injicerar du

Injektionen ges under huden (subkutant), vanligtvis i buken, låret eller överarmen. Rotera injektionsstället mellan varje dos – använd inte exakt samma punkt varje gång. Det minskar risken för hudirritation och knölar under huden (lipohypertrofi), som annars kan påverka hur jämnt läkemedlet tas upp.

Kontrollera alltid vätskan innan du injicerar. Den ska vara klar och färglös eller svagt gulaktig, beroende på preparat. Är vätskan grumlig, missfärgad eller innehåller partiklar ska pennan inte användas.

Exakt hur många klick eller hur länge du håller pennan mot huden skiljer sig mellan olika pennmodeller. Följ alltid bipacksedeln för din specifika penna och den instruktion du fått av sjuksköterskan hos Blodtrycksdoktorn. Är du osäker hör gärna av dig till din sjuksköterska.

Förvaring

En obruten penna ska förvaras i kylskåp, mellan 2 och 8 grader. Den får aldrig frysas – en fryst penna ska kasseras, även om den tinat upp igen, eftersom kylan kan ha skadat läkemedlet på ett sätt som inte syns eller känns utanpå.

När du börjat använda pennan kan den vanligtvis förvaras i rumstemperatur i upp till 28 dagar, men det exakta antalet dagar skiljer sig mellan preparat. Kontrollera alltid bipacksedeln för din penna för att se vad som gäller för just dig. Skydda pennan från direkt solljus och värme, till exempel ett soligt fönster eller en handskfacksfack i bilen sommartid.

Om något gått fel

Är du osäker på om en penna fortfarande fungerar – den har legat i värme, eller du glömde lägga tillbaka den i kylen en natt? Kontakta din sjuksköterska hos Blodtrycksdoktorn i appen innan du använder den, om du är osäker.

Det är alltid bättre att fråga än att gissa, och du får aldrig ett nedlåtande svar för att du hör av dig om något som känns litet.

Använda nålar och pennor

Använda nålar och tomma pennor ska aldrig slängas i de vanliga hushållssoporna. Lämna dem i en godkänd kanylburk eller avfallsbehållare för stickande och skärande avfall – de flesta apotek och vårdcentraler tar emot fyllda burkar kostnadsfritt. Fråga din sjuksköterska om du är osäker på var du kan lämna in dina förbrukade pennor.

Blir det läkemedel kvar i pennan efter din sista dos för perioden är det normalt – följ den mängd din läkare har ordinerat. Vi skriver inte ut extra nålar för att du själv ska dra upp resten. Mängden som blir kvar är beräknad för en säkerhetskontroll (priming) före varje injektion, inte för en extra dos.

Vill du läsa om hela behandlingen hos Blodtrycksdoktorn i sin helhet, eller ska du resa med din medicin?